blokpre dospelých

Od Tatier k Dubaju

Ani v noci neklesla teplota vzduchu pod tridsať stupňov. Dubajský život na chvíľu ustal; boli dve hodiny ráno a väčšina obyvateľov SKAI, Golf či Canal tower mala vo svojich predražených apartmánoch zhasnuté svetlá.

Bonifac Fleck, chlapík so smiešnym menom a rovnako atypickým výzorom, sa niekoľkýkrát márnivo rozhojdal na koženom kresle recepcie apartmánového komplexu. Pracoval ako nočný strážnik, z rodnej Kene odišiel za prácou už pred troma rokmi.

Bol spokojný. Zarobil síce málo, ale spoločnosť, ktorá mu vybavila vízum aj letenky, mu zabezpečila aj ubytovanie. To bolo síce od štvrte The Greens, v ktorej mu našli miesto, vzdialené skoro hodinu cesty autobusom, ale nestrhávali mu za to z platu horibilnú čiastku. Každý rok si takto ušetril temer dve tisíc dolárov, z ktorých väčšinu posielal svojej žene a rodine; snažil sa v jeden deň voľna, ktorý do týždňa mával, veľa nemíňať. Predsa len, život v Dubaji bol čím ďalej tým drahší.

Svojej usilovnosti a obrovským, silným rukám vďačil za to, že mu mnohokrát niektorí z rezidentov nechali prepitné, ak im pomohol s nákupom či batožinou. Tak to bolo aj dnes podvečer, tá sympatická, mladá pani by sama ten kufrisko asi ani neodvliekla… No možno to bol práve pohľad na ňu a jej dcérku, ktorý ho akosi rozľútostil a v myšlienkach sa zas a znovu vracal k svojej dcére, ktorú uvidí až na budúci rok. Nie, nechcel sa sťažovať… bol rád, že tú prácu v Dubaji dostal, inak by sedel v Mombase a díval by sa na to, ako každý mesiac jeho rodina z jeho zárobku nedokáže vyžiť. No bol predsa len človek, aj jeho premkla túžba po dotyku vlastného dieťaťa.

Keď bolo v budove ticho, snažil sa na chvíľu si posediačky zdriemnuť. Len na chvíľu zatvoriť oči, aj to často v boji s únavou pomohlo. Dnes to však nešlo. Nedarilo sa mu nemyslieť. Rozhodol sa preto ísť na krátku prechádzku po vnútrobloku, bude to určite príjemnejšie než sa vrtieť na stoličke a zabíjať čas.

Mestská časť The Greens bola pre expatriotov jednou z najobľúbenejších štvrtí Dubaja. Štyri jazierka, okolo ktorých boli vydláždené chodníčky, boli doplnené udržiavaným trávnikom, palmami, stromami Frangipani a farebnými krami. V ich blízkosti sa ponúkali reštaurácie, supermarkety a pár kaviarní. Neďaleká zastávka metra nebola až taká dôležitá, keďže väčšina miestnych chodila do práce autom; ľahký výjazd na diaľnicu Sheikh Zayed Road oboma smermi bol v meste s hustnúcou dopravou veľkou výhodou. Asi aj preto hodnotilo mnoho cudzincov prenájom bytu v tejto lokalite ako dobrý výber. Niekoľko vysokých, temer 40-poschodových budov dopĺňali aj menšie bytové komplexy pieskovej farby, postavené pred viac ako desiatimi rokmi. To z nich robilo „staré Greensy“. V Dubaji totiž čas plynul trochu inak.

Práve v starých Greensoch bol umiestnený aj apartmánový dom SKAI, kde Fleck pracoval. Komplexy bytov mali spoločný vnútroblok, v ktorom mohli obyvatelia využívať dva bazény, fitnescentrum či basketbalové ihrisko. To z boku dopĺňalo detské ihrisko, pieskovisko a pár šmýkačiek. Všade bolo nasadených množstvo kvetov, najmä púštna ruža a tiež vysoké stromy s červenými kvetmi, pôvodom odniekiaľ z Indie. Cez deň skrášľovali prostredie len vizuálne. V noci a skoro ráno však bolo všade cítiť ich exotickú vôňu. Práve nad tým sa Bonifác zamýšľal, či cez deň bráni vôni smog.

Alebo je to tou vlhkosťou vzduchu? hútal, keď si pretrel vreckovkou čelo. Práve, keď si ju chcel zastrčiť do vrecka svojej modro-bielej strohej uniformy, spozornel. Od detského bazénika ho delilo ešte dobrých päť metrov, ale bolo zjavné, že hladinu vody niečo prekrýva.

Mesiac a slabé osvetlenie lampy vytváralo na povrchu bazénika odlesk, ktorý mal však uprostred dieru. Fleck náhlivými krokmi podišiel k bielej kovovej bránke s bezpečnostným zámkom. Rýchlo ju odomkol a priblížil sa k bazéniku.

Neovládol sa, z hrdla mu vyletel akýsi čudný vzlyk. Hlavou mu začal lomcovať zmätok, dych sa mu neprimerane zrýchlil. Keď si uvedomil, o čo ide, jeho veľké telo sa muselo oprieť o ležadlo vedľa bazéna.

Vo vode sa vznášala akási postava.

Niekto sa utopil.

 

Do obchodu: https://www.kristinabaluchova.sk/product/od-tatier-k-dubaju/