Knihy

Kristína Baluchová má zatiaľ na konte jedenásť kníh.  Debutovala románom "Lietam v tom tiež" (2011), ktorý pôvodne napísala ako dokument o páde spoločnosti SkyEurope Airlines. Novela "Let 365" (2013) predstavuje reflexiu dopravného pilota počas letu do Lagosu; v roku 2014 autorka vydala zbierku intímnej lyriky "Ako kaluže", ktorú doplnili fotografie Romana Ferstla. Tvorbe pre deti sa venuje od roku 2015: vydala arteterapeutickú zbierku básničiek "Kamoši z vypáraného svetra", neskôr sériu príbehov z leteckého prostredia pre deti a mládež s názvom "Kapitán Padák".  V roku 2021 vydala knihu "Záhada knižnice na konci ulice", ktorá obsahuje aj test čítania s porozumením a informácie o slovenských knižniciach a tvorbe knižky. Najmenším čitateľom venovala veršovanku Udatný ježko (2021).

Udatný ježko (2021)

Udatný ježko má síce pichliače a nik ho nemôže objať, všetky živé tvory zo záhradky ho však majú veľmi rady. Jedného dňa sa mu zazdá, že do ľudského príbytku zablúdil jeho kamarát! Ježko neváha a spolu s ostatnými zvieratkami vymyslí plán záchrany. Ako skončí príbeh smelého ježka? Neváhajte si prečítať túto veselú rozprávočku, ktorá v sebe skrýva aj milé posolstvo o odvahe, kamarátstve a záujme o druhých. Kniha Udatný ježko je veršovanou rozprávkou, ktorú ilustrovala Žaneta Aradská. Vychádza v októbri 2021.

Záhada knižnice na konci ulice (2021)

V knižnici na konci ulice sa udialo niečo veľmi čudné: jedného dňa zmizli v knihách všetky písmená, stratili sa slová… knihy ostali úplne prázdne! Tri duchaplné knihovníčky Kveta, Beta a Veta však dostali i zvláštny odkaz. Napísaný bol na papierovom lietadielku, ktoré pristálo v knižnici a z ktorého je jasné, že knihy niekto naozaj zaklial. Kuchárske knihy, rozprávky i učebnice zívajú prázdnotou a situácia je vážna. Veď čo by sme si počali bez kníh? Na pomoc prichádzajú malí čitatelia Martin a Dorotka, ktorí sa pustia do usilovného pátrania. Popri ňom si všetci uvedomia, aká sila sa naozaj skrýva v čítaní.

Knižku ilustrovala Hedviga Gutierrez. Napísanie a vydanie diela podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

Kamoši z vypáraného svetra (2015)

Autorkami knihy „Kamoši z vypáraného svetra“ sú dve psychologičky: arteterapeutka Broňa Plešková a filantropka Kristína Baluchová. Prvá z nich: Broňa uháčkovala pätnásť unikátnych postavičiek – tzv. zbytkáčikov, ich príbehy potom opísala básničkami Kristína. Zbytkové materiály autorky zrecyklovali a premenili na osobnosti so svojimi príbehmi, ktoré deti i dospelých môžu všeličomu priučiť, no predovšetkým ich majú zabaviť. Ružena Nabrúsená, Vreskot Pásikavý či Čmeliak Fúzač – to sú prvé tri rozprávkové postavy, ktoré vznikli z vypáraného svetra. Básničky v knižke sú ilustrované obrazmi Ondreja Sovu, ktorý smetisko premenil na výstavisko. Po prečítaní knižky sa zapojíte do úvahy o tom – prečo môžu zbytočne priskoro skončiť hračky, oblečenie, zvieratká alebo aj ľudia na okraji záujmu spoločnosti. Kúpou tejto knihy ľudia priamo podporili aktivity OZ P(L)UTO.

 

Kapitán Padák & Straty a nálezy (2016)

V knihe „Kapitán Padák & Straty a nálezy“ vás Daniel Padák pozýva na palubu Boeingu 737, ale predovšetkým na nevyspytateľný výlet okolo našej planéty. Okrem nových informácií o ovládaní ťažkého stroja vo výške niekoľkých tisícok stôp sa dozviete čo-to o cestovaní v čase, fyzikálnych javoch v praxi a naučíte sa aviátorský slovník aj používať leteckú abecedu. Kpt Daniel Padák, jeho sestra Eva so smiešnou prezývkou z detstva, dávny kamarát Peter Kufor (dobrodruh na plný úväzok), no predovšetkým zvedavá neterka Ivanka (ako inak: pomenovaná po bratislavskom letisku) – to sú hrdinovia príbehu, vďaka ktorým sa čitatelia a čitateľky môžu premiestňovať rôznymi zemepisnými dĺžkami, šírkami i letovými hladinami, zároveň spoznajú nové zvyky a iné kultúry na druhom konci sveta. V tomto príbehu si uvedomíte silu priateľstva, ale aj ozrejmíte záhadu dátumovej hranice. Práve tá popletie hlavy našim hlavným postavám.

 

Kristína Baluchová: Kapitán Padák & Lietajúce auto (2018)

V rámci tretieho dielu z úspešnej série dobrodružstiev Kapitána Padáka tentoraz hlavný hrdina, dopravný pilot – Daniel Padák, zavíta so svojím Boeingom 737 do Košíc i do ďalekej Kene. Okrem zábavného zemepisu prináša malým čitateľom aj skvelé správy: na Slovensku bolo vyrobené auto, ktoré vie skutočne vzlietnuť! Informácie o lietajúcom aute („aeroaute“) nadchnú aj dve letušky – dvojičky Améliu a Emíliu. Tá prvá pripomína menom, a najmä svojím životným snom, známu Améliu Earhartovú, ktorá ako prvá žena preletela Atlantik. Emília zasa študuje medicínu a túži vycestovať do východnej Afriky a liečiť tam chorých ľudí v núdzi. Práve do Kene má nasmerované aj lietajúce auto, ktoré má pomôcť s rozvozom liekov. Situácia sa však skomplikuje, keď Padáka skontaktuje bývalý kamarát a zverí sa mu s tajnými informáciami: prefíkaná skupinka zlodejov chce lieky odcudziť!

 

Kristína Baluchová: Kapitán Padák & Záchrana lesov (2019)

Štvrté pokračovanie známej série dobrodružstiev Kapitána Padáka opäť prináša úsmevné zážitky dopravného pilota Daniela Padáka a jeho neterky Ivanky. Toto dievčatko sa snaží ísť v strýkových sľapajách, a tak veľmi sa túži stať pilotkou, že sa už v trinástich rokoch zapíše do kurzu štúdia lietania na vetroňoch. Opäť sa prejaví zmysel pre dobro, spravodlivosť (a v tomto prípade aj ochranu prírody) u hlavných postáv príbehu. Ich životy totiž skomplikuje správa o nelegálnom výrube vzácnych stromov v Tatranskom národnom parku, pričom zlodejov ihličnanov nie je ľahké dolapiť. Danovi Padákovi a jeho najbližším pomôžu v prenasledovaní nelegálneho obchodu s drevom drony i nové knižné postavy. Patrí medzi ne i slávny reper Markus Rebélius, ktorý prebásnil myšlienky filozofa a cisára Marka Aurélia. V detstve trávil každé prázdniny v Tatrách u starkých a kapitán Padák sa s ním zoznámi počas netradičného letu do Egypta... Padákov príbeh o záchrane slovenských lesov dopĺňa pre spestrenie i aviatorský slovník, letecká abeceda, a pútavý dovetok o vzácnom Hlucháňovi hôrnom.

 

Kapitán Padák & Pašerácka spojka (2017)

Pokračovanie dobrodružstiev Kapitána Padáka sa tentoraz týka nielen dopravných lietadiel, ale aj letcov zo zvieracej ríše. Počas jesenných prázdnin sa hlavný hrdina, sympatický pilot Boeingu 737: Daniel Padák zoznamuje s mladým slovensko-austrálskym pilotom Milanom a jeho mamou – veterinárkou Matildou (tiež autorkou populárnej knihy „Mama má emu”). V jedno novembrové ráno sa však knižný hrdina stane nedobrovoľne súčasťou pašeráckej spojky! Na scéne, resp. v kargu jeho lietadla sa objavia vzácne sokoly, ktoré majú byť nelegálne dopravené do Spojených arabských emirátov… Je možné, že Padák a jeho kamarát z detských čias (cestovateľ Peter Kufor) majú s touto nekalou činnosťou niečo spoločné? Ako do príbehu zasiahne pani Matilda a jej dávna spolužiačka? Staňte sa svedkami a svedkyňami plánu odvážnej základoškoláčky (Danielovej neterky Ivanky) na očistenie povesti svojho strýka a zároveň dolapenie kriminálnikov, ktorí sa pri transporte operencov nezastavia pred ničím.

 

Let 365 (2013)

Druhú knihu autorky opäť rámcuje letecké prostredie, resp. jeden konkrétny let z Dubaja do Lagosu a jedna z hlavných postáv. Skúsený pilot Pavol však tentoraz zavíta na palubu Airbusu ako pasažier a všíma si u spolucestujúcich detaily, ktoré dovtedy tak intenzívne nevnímal. Stáva sa zároveň svedkom nepríjemného incidentu (nezdarená samovražda africkej pasažierky), ktorý v ňom naštartuje proces sebareflexie a spomienok na Slovensko – na bývalú ženu Vieru a dcéru Hanu. Keby jeho dcéra, očakávajúca (ako slobodná matka) príchod svojho dieťaťa na svet, nežila v Európe, možno by jej osud nebol odlišný od toho, ktorý sa Pavlovi práve zomlel pred očami. Ide o citlivú drámu, plnú melanchólie, spomienok na bývalé lásky, detstvo a zapadnuté mestečko pod Tatrami.

 

Ako kaluže (2014)

Tretia kniha „Ako kaluže“ je útlou zbierkou poézie, vydanou vo vydavateľstve Limerick. Obsahuje dvadsaťdva básní, ktoré akoby predstavovali jeden deň v živote autorky. Od včasného rána, cez poludnie až po neskoré nočné hodiny, sprevádzané hmlou, kvapkami dažďa či snehovými vločkami, no najmä – neprítomnosťou milovanej osoby, resp. nemožnosťou byť s blízkym človekom práve tu a teraz. A tak mladá žena, v snahe neodhaliť všetko zo svojho krehkého vnútra, v závere väčšiny výpovedí trošku ironicky poznamená, že je vlastne jedno, že je doma sama, nik jej vyznanie nepočuje, verše poputujú adresátovi neznámemu. 'Zbierka uzrela svetlo sveta pod odborným dohľadom spisovateľa a vydavateľa Štefana Chrappu, fotografie Romana Ferstla dotvárajú atmosféru intímnej lyriky, ktorá sa nesie celou útlou knižkou.

 

Od Tatier k Dubaju (2020)

Psychologický román s detektívnou zápletkou unáša čitateľa do Spojených Arabských Emirátov, kde spoločne s Evou nazrie do duše dubajských rezidentov i samotnej hrdinky. Eva sa prostredníctvom komplikovaného vzťahu s partnerom vracia k nemilým spomienkam na svojho otca a rodnú krajinu. Náhle a záhadné úmrtie životnej lásky však psychiatričke odhalí odvrátenú stránku jeho osobnosti a slnečné dni, trávené v oáze na púšti, sa postupne menia na nočnú moru...

O autorke

 

Kristína Baluchová sa narodila 5. apríla 1983 v Kežmarku. V tomto podtatranskom meste strávila svoje detstvo a absolvovala osemročné gymnázium (Gymnázium P. O. Hviezdoslava) so zameraním na živé jazyky. Na Filozofickej fakulte UCM v Trnave vyštudovala jednoodborovú psychológiu. Počas štúdia pracovala päť rokov ako letuška v dnes už neexistujúcej leteckej spoločnosti. Po promócii pracovala v oblasti personálneho manažmentu, získala skúsenosti aj v psychológii, no zamerala sa najmä na oblasť sociálnej inklúzie. Ukončila psychoterapeutický výcvik (kognitívno-behaviorálny smer) a zapojila sa do charitatívnych projektov v Keni a v Bangladéši. Krátky čas pobudla v budhistickom kláštore v Nepále.
V roku 2011 založila občianske združenie P(l)uto, ktoré sa zameriavalo na opätovné začleňovanie ľudí so špeciálnymi potrebami do spoločnosti a sociálnu inklúziu. Niekoľko rokov žila v Spojených arabských emirátoch, kde sa jej narodila aj prvá dcérka. Momentálne žije v Bratislave, pracuje aj ako redaktorka. V rámci materskej „dovolenky“ (starostlivosti o dcéry Vilmu a Jasmínku) sa naďalej venuje písaniu. Okrem vášne pre písanie a čítanie, ako aj motivovanie okolia k čítaniu, rada cestuje, cvičí jogu a absolvuje desiatky čítačiek pre najmenších čitateľov po celom Slovensku.
Kristína Baluchová je autorka troch románov pre dospelých, dvoch zbierok poézie a série príbehov z leteckého prostredia "Kapitán Padák", ktorá prináša veselé i napínavé čítanie pre deti a mládež. Do jej porfólia pribudla tento rok kniha "Záhady knižnice na konci ulice", ktorá je venovaná deťom od 6 rokov.