Knihy

Kristína Baluchová doteraz napísala deväť kníh – tri romány, dve zbierky poézie, a sériu príbehov z leteckého prostredia pre deti a mládež s názvom "Kapitán Padák".

 

Kristína Baluchová: Kapitán Padák & Záchrana lesov (2019)

Štvrté pokračovanie známej série dobrodružstiev Kapitána Padáka opäť prináša úsmevné zážitky dopravného pilota Daniela Padáka a jeho neterky Ivanky. Toto dievčatko sa snaží ísť v strýkových sľapajách, a tak veľmi sa túži stať pilotkou, že sa už v trinástich rokoch zapíše do kurzu štúdia lietania na vetroňoch. Opäť sa prejaví zmysel pre dobro, spravodlivosť (a v tomto prípade aj ochranu prírody) u hlavných postáv príbehu. Ich životy totiž skomplikuje správa o nelegálnom výrube vzácnych stromov v Tatranskom národnom parku, pričom zlodejov ihličnanov nie je ľahké dolapiť. Danovi Padákovi a jeho najbližším pomôžu v prenasledovaní nelegálneho obchodu s drevom drony i nové knižné postavy. Patrí medzi ne i slávny reper Markus Rebélius, ktorý prebásnil myšlienky filozofa a cisára Marka Aurélia. V detstve trávil každé prázdniny v Tatrách u starkých a kapitán Padák sa s ním zoznámi počas netradičného letu do Egypta... Padákov príbeh o záchrane slovenských lesov dopĺňa pre spestrenie i aviatorský slovník, letecká abeceda, a pútavý dovetok o vzácnom Hlucháňovi hôrnom.

 

Kristína Baluchová: Kapitán Padák & Lietajúce auto (2018)

V rámci tretieho dielu z úspešnej série dobrodružstiev Kapitána Padáka tentoraz hlavný hrdina, dopravný pilot – Daniel Padák, zavíta so svojím Boeingom 737 do Košíc i do ďalekej Kene. Okrem zábavného zemepisu prináša malým čitateľom aj skvelé správy: na Slovensku bolo vyrobené auto, ktoré vie skutočne vzlietnuť! Informácie o lietajúcom aute („aeroaute“) nadchnú aj dve letušky – dvojičky Améliu a Emíliu. Tá prvá pripomína menom, a najmä svojím životným snom, známu Améliu Earhartovú, ktorá ako prvá žena preletela Atlantik. Emília zasa študuje medicínu a túži vycestovať do východnej Afriky a liečiť tam chorých ľudí v núdzi. Práve do Kene má nasmerované aj lietajúce auto, ktoré má pomôcť s rozvozom liekov. Situácia sa však skomplikuje, keď Padáka skontaktuje bývalý kamarát a zverí sa mu s tajnými informáciami: prefíkaná skupinka zlodejov chce lieky odcudziť!

 

Kapitán Padák & Pašerácka spojka (2017)

Pokračovanie dobrodružstiev Kapitána Padáka sa tentoraz týka nielen dopravných lietadiel, ale aj letcov zo zvieracej ríše. Počas jesenných prázdnin sa hlavný hrdina, sympatický pilot Boeingu 737: Daniel Padák zoznamuje s mladým slovensko-austrálskym pilotom Milanom a jeho mamou – veterinárkou Matildou (tiež autorkou populárnej knihy „Mama má emu”). V jedno novembrové ráno sa však knižný hrdina stane nedobrovoľne súčasťou pašeráckej spojky! Na scéne, resp. v kargu jeho lietadla sa objavia vzácne sokoly, ktoré majú byť nelegálne dopravené do Spojených arabských emirátov… Je možné, že Padák a jeho kamarát z detských čias (cestovateľ Peter Kufor) majú s touto nekalou činnosťou niečo spoločné? Ako do príbehu zasiahne pani Matilda a jej dávna spolužiačka? Staňte sa svedkami a svedkyňami plánu odvážnej základoškoláčky (Danielovej neterky Ivanky) na očistenie povesti svojho strýka a zároveň dolapenie kriminálnikov, ktorí sa pri transporte operencov nezastavia pred ničím.

 

Kapitán Padák & Straty a nálezy (2016)

V knihe „Kapitán Padák & Straty a nálezy“ vás Daniel Padák pozýva na palubu Boeingu 737, ale predovšetkým na nevyspytateľný výlet okolo našej planéty. Okrem nových informácií o ovládaní ťažkého stroja vo výške niekoľkých tisícok stôp sa dozviete čo-to o cestovaní v čase, fyzikálnych javoch v praxi a naučíte sa aviátorský slovník aj používať leteckú abecedu. Kpt Daniel Padák, jeho sestra Eva so smiešnou prezývkou z detstva, dávny kamarát Peter Kufor (dobrodruh na plný úväzok), no predovšetkým zvedavá neterka Ivanka (ako inak: pomenovaná po bratislavskom letisku) – to sú hrdinovia príbehu, vďaka ktorým sa čitatelia a čitateľky môžu premiestňovať rôznymi zemepisnými dĺžkami, šírkami i letovými hladinami, zároveň spoznajú nové zvyky a iné kultúry na druhom konci sveta. V tomto príbehu si uvedomíte silu priateľstva, ale aj ozrejmíte záhadu dátumovej hranice. Práve tá popletie hlavy našim hlavným postavám.

 

Kamoši z vypáraného svetra (2015)

Autorkami knihy „Kamoši z vypáraného svetra“ sú dve psychologičky: arteterapeutka Broňa Plešková a filantropka Kristína Baluchová. Prvá z nich: Broňa uháčkovala pätnásť unikátnych postavičiek – tzv. zbytkáčikov, ich príbehy potom opísala básničkami Kristína. Zbytkové materiály autorky zrecyklovali a premenili na osobnosti so svojimi príbehmi, ktoré deti i dospelých môžu všeličomu priučiť, no predovšetkým ich majú zabaviť. Ružena Nabrúsená, Vreskot Pásikavý či Čmeliak Fúzač – to sú prvé tri rozprávkové postavy, ktoré vznikli z vypáraného svetra. Básničky v knižke sú ilustrované obrazmi Ondreja Sovu, ktorý smetisko premenil na výstavisko. Po prečítaní knižky sa zapojíte do úvahy o tom – prečo môžu zbytočne priskoro skončiť hračky, oblečenie, zvieratká alebo aj ľudia na okraji záujmu spoločnosti. Kúpou tejto knihy ľudia priamo podporili aktivity OZ P(L)UTO.

 

Ako kaluže (2014)

Tretia kniha „Ako kaluže“ je útlou zbierkou poézie, vydanou vo vydavateľstve Limerick. Obsahuje dvadsaťdva básní, ktoré akoby predstavovali jeden deň v živote autorky. Od včasného rána, cez poludnie až po neskoré nočné hodiny, sprevádzané hmlou, kvapkami dažďa či snehovými vločkami, no najmä – neprítomnosťou milovanej osoby, resp. nemožnosťou byť s blízkym človekom práve tu a teraz. A tak mladá žena, v snahe neodhaliť všetko zo svojho krehkého vnútra, v závere väčšiny výpovedí trošku ironicky poznamená, že je vlastne jedno, že je doma sama, nik jej vyznanie nepočuje, verše poputujú adresátovi neznámemu. 'Zbierka uzrela svetlo sveta pod odborným dohľadom spisovateľa a vydavateľa Štefana Chrappu, fotografie Romana Ferstla dotvárajú atmosféru intímnej lyriky, ktorá sa nesie celou útlou knižkou.

 

Let 365 (2013)

Druhú knihu opäť rámcuje letecké prostredie, resp. jeden konkrétny let z Dubaja do Lagosu a jedna z hlavných postáv. Skúsený pilot Pavol však tentoraz zavíta na palubu Airbusu ako pasažier a všíma si u spolucestujúcich detaily, ktoré dovtedy tak intenzívne nevnímal. Stáva sa zároveň svedkom nepríjemného incidentu (nezdarená samovražda africkej pasažierky), ktorá v ňom naštartuje proces sebareflexie a spomienok na Slovensko – na bývalú ženu Vieru a dcéru Hanu. Keby jeho dcéra, očakávajúca (ako slobodná matka) príchod svojho dieťaťa na svet, nežila v Európe, možno by jej osud nebol odlišný od toho, ktorý sa Pavlovi práve zomlel pred očami. Ide o citlivú drámu, plnú melanchólie, spomienok na bývalé lásky, detstvo a zapadnuté mestečko pod Tatrami.

 

Lietam v tom tiež (2011)

Prvá kniha „Lietam v tom tiež“ bola nostalgickou novelou, mapujúcou príbeh letušky už neexistujúcich aeroliniek Sky Europe Airlines. Hoci vyšla vo vydavateľstve Evita Press, nebola to tradičná „evitovka“, na ktoré sú zvyknuté slovenské čitateľky. Príbeh má viacero rovín a rozoberajú sa nielen veselé témy (práca, rodina, vzťahy, láska, kríza – nielen tá ekonomická). V každej kapitole hlavná hrdinka Kristína musí stáť pred vážnym rozhodnutím, a jej spolupracovníci tiež. Napriek tomu, že práca letušky či štúdium psychológie je vysnívanou métou mnohých dievčat – nie je všetko tak ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Kniha sa číta rýchlo, vo smutných okamihoch (krach leteckej spoločnosti, nevera blízkeho človeka, ochorenie kamarátkinho otca) možno nájsť paralely so životnými udalosťami v našej blízkosti.

 

Od Tatier k Dubaju (2020)

Psychologický román s detektívnou zápletkou unáša čitateľa do Spojených Arabských Emirátov, kde spoločne s Evou nazrie do duše dubajských rezidentov i samotnej hrdinky. Eva sa prostredníctvom komplikovaného vzťahu s partnerom vracia k nemilým spomienkam na svojho otca a rodnú krajinu. Náhle a záhadné úmrtie životnej lásky však psychiatričke odhalí odvrátenú stránku jeho osobnosti a slnečné dni, trávené v oáze na púšti, sa postupne menia na nočnú moru...

O autorke

 

Kristína Baluchová sa narodila 5. apríla 1983 v Kežmarku. V tomto podtatranskom meste strávila svoje detstvo a absolvovala osemročné gymnázium (Gymnázium P. O. Hviezdoslava) so zameraním na živé jazyky. Na Filozofickej fakulte UCM v Trnave vyštudovala jednoodborovú psychológiu. Počas štúdia pracovala päť rokov ako letuška v dnes už neexistujúcej leteckej spoločnosti. Po promócii pracovala v oblasti personálneho manažmentu, získala skúsenosti aj v psychológii, no zamerala sa najmä na oblasť sociálnej inklúzie. Pred štyrmi rokmi ukončila psychoterapeutický výcvik (kognitívno-behaviorálny smer), a zapojila sa do charitatívnych projektov v Keni a v Bangladéši. Krátky čas pobudla v budhistickom kláštore v Nepále.
V roku 2011 založila občianske združenie P(l)uto, ktoré sa zameriavalo na opätovné začleňovanie ľudí so špeciálnymi potrebami do spoločnosti a sociálnu inklúziu. Niekoľko rokov žila v Spojených Arabských Emirátoch, kde sa jej narodila aj prvá dcérka. Momentálne žije v Bratislave, pracuje aj ako redaktorka. V rámci materskej „dovolenky“ (starostlivosti o dcéry Vilmu a Jasminu) sa naďalej venuje písaniu. Okrem vášne pre písanie a čítanie, ako aj motivovanie okolia k čítaniu, rada cestuje, cvičí jogu a absolvuje desiatky čítačiek pre najmenších čitateľov po celom Slovensku.
Kristína Baluchová je autorka troch románov pre dospelých, dvoch zbierok poézie a série príbehov z leteckého prostredia "Kapitán Padák", ktorá prináša veselé i napínavé čítanie pre deti a mládež. V marci do jej portfólia pribudne kniha "Záhady knižnice na konci ulice", ktorá je venovaná deťom od 6 rokov.

Filantropia

 

Občianske združenie OZ P(L)UTO vzniklo na jar 2011 ako výsledok priateľských rozhovorov, ambícií a najmä túžby pomáhať, maličkým kúskom prispieť k vytvoreniu lepšieho sveta. Symbolicky si preto tím mladých žien okolo Kristíny Baluchovej vytvoril vlastný priestor, kde nič nie je nemožné. Pluto, kde má ľudské puto veľkú silu i význam. Členky vnímali a reagovali na potreby ľudí v núdzi a v sociálnom vylúčení. Hlavnou víziou i misiou OZ P(L)UTO bola sociálna inklúzia (opätovné začlenenie) do spoločnosti netradičnou formou.

Päť rokov OZ Pluto spájalo ľudí so špeciálnymi potrebami a s rôznymi typmi postihnutia – s cieľom participácie na tvorivých aktivitách, ktoré viedli nielen k produkcii unikátnych pluto-výrobkov, no najmä k zvýšeniu kvality života samotných zúčastnených. Zosieťovali sa viac ako dve desiatky slovenských chránených dielní a bola úspešne prepojená charita s módou (výrobou modelov a doplnkov v slovenských sociálnych zariadeniach). Vzniknuté výrobky s príbehom sa potom predávali v kamennom obchode Plutošop aj na internete.

Neskôr sa pre materské povinnosti členiek OZ P(l)uto forma sociálnej inklúzie mierne spomalila a posunula do roviny psychohygieny, prevencie a tvorby autorských textov. Od roku 2017 sa už nevenuje dospelým klientom a klientkám so špeciálnymi rovinami. Z dospelých klientov sa aktivity začali orientovať na deti, ktoré práve v týchto dňoch na Slovensku treba viesť k väčšej tolerancii v spoločnosti, ako aj čitateľskej, mediálnej aj informačnej gramotnosti. Pod značkou Plutošop bolo doteraz vydané päť detských kníh a zorganizovaných takmer sto workshopov, čítačiek a besied po celom Slovensku. Viac info o združení nájdete tu.